
Za vrijeme te večere Isus je izgovorio veliku ZAHVALNU MOLITVU vazmene večere: Nema zajedništva bez zahvaljivanja,bez iskazivanja hvale njemu, stvoritelju i spasitelju.
Te je večeri Isus više puta uputio svojim apostolima ove riječi:
“LJUBITE JEDAN DRUGOGA KAO ŠTO SAM JA LJUBIO VAS!” Nema zajedništva s Kristom ako kršćanska zajednica nije prisno povezana u služenju svim ljudima. Te iste večeri je Isus ustanovio sakrament svoga TIJELA i svoje KRVI. To je oporuka koju nam je ostavio uoči svoje smrti.
Svaku euharistiju, a euharistiju ove večeri posebno slavimo spominjući se svega što je Isus za nas učinio: njegova života, smrti i uskrsnuća. Odstranimo iz svoga srca sve što unosi podvojenost. Pomirimo se međusobno, zamolimo Božje oproštenje, kako bismo mogli što dostojnije slaviti ova otajstva i primiti onoga koji nas je do kraja ljubio.
OVE VEČERI SLAVIMO USTANOVLJENJE SV. EUHARISTIJE!
SLUŽBA BOŽJA: 1. travnja 2010:
u 8,00 sati: zajednička molitva časoslova u crkvi
u 19,00 sati: Misa Posljednje večere, obred pranja nogu apostolima,
Misu predvodi fra Miljenko Vrabec, propovijeda fra Mirko Varga-Ljubić
od 20,30 - 24,00 sata: KLANJANJE PRED PRESVETIM U TIŠINI
VELIKI PETAK: KLANJANJE KRIŽU

Ulaz na bogoslužje je u tišini: pred oltarom svećenik klekne ili se prostre u tihoj molitvi. Služba riječi je na uobičajen način. Evanđelje, koje se čita ili pjeva s podijeljenim ulogama, jest Muka po Ivanu, koji u smrti na križu gleda Gospodinovo uzdignuće.
Poslije nagovora slijedi pjevana Sveopća molitva vrlo stara oblika, iz 4. stoljeća. Od 7. stoljeća uključeno je u bogoslužje klanjanje križu, a potječe iz Jeruzalema. Donosi se prekriven križ, koji se u tri stupnja razotkriva; ili se pred oltar donosi otkriven križ, koji u ophodu tri puta zastaje. Kod svakog stupnja ili zastoja pjeva se antifona: “Evo drvo Križa...” i odgovor zajednice: “Dođite, poklonimo se!” uvijek višim glasom. Pred oltarom slijedi klanjanje križu. Za to vrijeme pjevaju se prijekori.
Od srednjeg vijeka na to slijedi pričesno slavlje s hostijama od večernje mise Velikog Četvrtka, a od 1956. pričestiti se mogu svi sudionici, a ne samo svećenik. Poslije toga Presveto se iznosi iz crkve kao znak da je Crkvi ugrabljen njezin Zaručnik.
OBREDI VELIKOG PETKA, 2. travnja 2010:
u 8,00 sati: zajednička molitva časoslova u crkvi
u 19,00 sati: Muka Gospodina našega Isusa Krista po Ivanu
Obred klanjanja križu
Obrede predvodi fra Drago Vrhovac, propovjeda fra Miljenko Vrabec
STROGI JE POST I NEMRS!
VELIKA SUBOTA: CRKVA SE MOLI PRED KRISTOVIM GROBOM I IŠĆEKUJE NJEGOVO USKRSNUĆE

VAZMENO BDIJENJE:
Vrhunac i središte vazmenoga (uskrsnoga) slavlja je noć između Velike subote i nedjelje (Uskrsa). Od ranijih kršćanskih vremena to je „noć bdijenja“, a sveti Augustin ovo bdijenje naziva “majkom svih bdijenja“ (lit. viglija). Do šestoga stoljeća, na sam dan „današnjega Uskrsa“, nije bilo euharistijskoga slavlja jer je centralno slavlje Vazma bilo u noći. Vazmeno bdijenje završilo je svečanom vazmenom Euharistijom.
U ovoj se noći liturgijski proslavlja cjelokupna povijest našega spasenja. Obred u noći počinje „Službom svijetla“. Bogoslužje počinje pred crkvom blagoslovom ognja na kojem se pali uskrsna svijeća. Oganj nas podsjeća na Duha Svetoga po kojem je Marija Djevica začela Isusa Krista i po kojem je sve stvoreno. Po istom Duhu Krist je propovijedao Evanđelje i okupio Crkvu. U obredu „Službe svijetla“ najvažniji je čin procesije sa zapaljenom uskrsnom svijećom koja označava Svjetlo svijeta – Isusa Krista.

Na koncu noćašnjega slavlja je uobičajeni blagoslov jela, što je također simbol uskrsloga Krista naše „duhovne hrane“. Mise na sam dan Uskrsa (prve vazmene nedjelje), kao i preko čitave godine, uvijek su u znaku VAZMENOG BDIJENJA. Crkva, kao Zaručnica Kristova, u bdijenju i molitvi čeka puninu Njegova dolaska.
SLUŽBA BOŽJA 11. travnja 2009:
u 8,00 sati: zajednička molitva časoslova u crkvi
Crkva je otvorena
od 9 -12 i od 16 - 19 sati za posjet Božjem grobu. Otvara se ponovno u 22,00 sata.
u 23,00 sata je Vazmeno bdijenje, hvalospjev uskrsnoj svijeći, obnova krsnih obečanja i krštenje katekumena
PONESITE SVIJEĆE, ZAŠTIĆENE ŠTITNICIMA!
USKRS
12. travnja 2009:
sv. mise: u 8,00; u 10,00, 11,30 i u 19,00 sati.
blagoslov jela je na kraju jutarnjih misa
Nema komentara:
Objavi komentar