Stranice

09 prosinca, 2008

A što katolici rade na Facebooku?

U Hrvatskoj je ovih dana internetska stranica Facebook polarnija nego ikada. Gospodarska kriza, krađa Božića, uhićenja, političke igre i nacistička obilježja samo su neke od natuknica koje su ovih dana privukle medije, obične čitatelje te korisnike interneta.

Internet postaje sve popularniji medij, svakog dana dostupniji je većem broju ljudi, a dosadašnja medijska komunikacija koja je bila jednosmjerna, na internetu se pretvara u višesmjernu koja često zamagljuje pojmove koji su do sada bili ustaljeni u novinarstvu. Urednik, novinar i čitatelj više nisu oštro zacrtani pojmovi i zanimanja, a vijest svoj korijen može dobiti u tekstu nekog srednjoškolca koji je najavio prosvjed ili otvorio grupu na internetu koja privlači sve veći broj članova i čitatelja.

Facebook se tako pretvorio gotovo preko noći u mjesto koje je dobro iskoristila mlađa populacija za izražavanje svojih stavova. Srednjoškolci su preko Facebooka organizirali prosvjed, a politička mladež zaželjela sakupljati bodove na grupama usmjerenim protiv konkurentskih stranaka i političara.

Katolička crkva prečesto okićena nacionalizmom

A što je s Katoličkom crkvom i katolicima? Jesu li i oni vidljivo prisutni na takvim internetskim stranicama, bore li se za katolički nauk? Postoje li oni koji kritiziraju Crkvu i otvaraju takve tematske grupe?

Što se tiče nauka Crkve, pronašao sam nekoliko grupa koje bismo mogli svrstati u tu tematiku. Grupa vezana uz izražavanje stava protiv pobačaja vezana je uz kršćanski nauk, no broji samo 178 članova. Grupa pod nazivom “Redovito idem na nedjeljnu misu“ broji još manje, samo 94 člana, a istaknuo bih i grupu vrlo zanimljivog naziva “Pravi katolik ne sluša cajke“ koja broji preko 160 članova.

No, postoje grupe koje u samom nazivu ističu katoličanstvo, a povezane su s radikalnim nacionalizmom. Facebook grupa “Hrvati katolici“ ima čak 937 članova a njezin ju je autor osim slikama pape Ivana Pavla II. i pape Benedikta XVI. okitio i ustaškom kartom Nezavisne Države Hrvatske u kojoj su spomenuti i gradovi poput Novog Sada, Subotice, Sarajeva, Banje Luke i Mostara. Istu kartu ima i grupa pod nazivom “Velikohrvatska katolička stranka“ koja broji 58 članova.

Osim tog neprikladnog spominjanja Katoličke crkve uz nacionalističke stavove, na Facebooku ima i grupa koja kritizira Crkvu. Članovi te grupe misle kako bi Katolička crkva u Hrvatskoj trebala plaćati porez državi i do sada je okupila 2583 člana.

Dvije grupe posvećene Zlatku Sudcu

Zanimljivo je kako Facebook ne zna ni za jednog hrvatskog biskupa. Naime, do sada ni jedan od hrvatskih biskupa nije otvorio svoj profil na Facebooku, a korisnici te popularne web stranice nisu otvorili grupu obožavatelja ili kritičara nekog hrvatskog biskupa.

Ipak, neki ljudi iz Crkve imaju svoj fan club. Karizmatičnom svećeniku Zlatku Sudcu posvećene su dvije grupe koje broje gotovo 600 članova. Uz njega, pronašao sam i grupu posvećenu povjereniku za pastoral mladih Zagrebačke nadbiskupije Domagoju Matoševiću, a koja ima 181. člana.

Uz domaće svećenike, blagopokojnom papi Ivanu Pavlu II. na hrvatskom govornom području posvećeno je čak pronađenih šest grupa na Facebooku i preko 2200 članova. Grupu posvećenu papi Benediktu XVI. na hrvatskom jeziku nisam pronašao.

Budućnost u internetu

Evidentno je da na Facebooku ipak nema toliko grupa vezanih uz Katoličku crkvu kao što je primjerice grupa vezanih uz politiku i političare. Ipak, sigurno je kako će internet biti u budućnosti sve popularniji medij koji će biti dostupan svakoj osobi i na kojem će svaka osoba moći slobodno izraziti svoj stav.

Takav rast utjecaja interneta zasigurno će sve više doticati i Crkvu koja u hrvatskom društvu igra značajnu ulogu, a porast broja grupa, blogova i internetskih medija koji će se doticati upravo Crkve i religijskih tema uopće nije upitan. Pitanje je samo kako će na sve to reagirati sami predstavnici Crkve.

4.12.2008 piše: Hrvoje Cirkvenec - članak na portalu Križ života
e-mail: urednik@kriz-zivota.com

Nema komentara:

Objavi komentar